Cold Work Tool Steel - Međunarodni vodič za odabir kupaca
Mnogi inostrani uvoznici, prodavnice kalupa i podizvođači za termičku obradu nailaze na izazove kada nabavljaju čelik za hladne radove kineske proizvodnje. Klase čelika definisane prema GB standardima ne mogu se direktno zameniti sa AISI, DIN ili JIS ekvivalentima. Manje razlike u hemijskom sastavu i dostupnim prozorima za termičku obradu mogu dovesti do neočekivanog kvara kalupa ako se zamena materijala izvrši bez ispitivanja.
Ova referenca pokriva široko korišćeni konvencionalni alatni čelik za hladnu obradu i razrede metalurgije praha. Osim podataka o hemijskom sastavu, tvrdoći i termičkoj obradi, dodali smo praktične smjernice za nabavku za kupce iz inostranstva kako bismo pojednostavili vaš proces odabira materijala.
1. Pregled čelika za alat za hladni rad
Čelici za alate za hladni rad razvijeni su za operacije koje se izvode na temperaturi okoline, uključujući sljepljivanje, štancanje, hladno istiskivanje, hladno sabijanje i sabijanje praha. Oni se mogu podijeliti u dvije glavne kategorije za praktičan izvor:
- Konvencionalni ingoti liveni čelik za hladnu obradu: O1, A2, D3, D2, 9CrWMn, Cr12MoV. Isplativo za opće do srednje količine proizvodnje.
- Metalurgija praha (PM) čelik za hladnu obradu: DC53, Vanadis 4, ASP serija. Veća čistoća, uravnotežena žilavost i otpornost na habanje, pogodna za precizne kalupe visoke zahtjeve.
2. Međustandardni podaci o hemijskom sastavu
Uporedne tabele kvaliteta ispod navode tipične hemijske opsege za uobičajene unakrsne standardne materijale. Uvijek imajte na umu da nominalne ekvivalentne ocjene nisu potpuno zamjenjive. Varijacije legure će utjecati na obradivost i konačne rezultate toplinske obrade.
Uobičajeni alatni čelik opće namjene koji stvrdnjava u ulju, široko prihvaćen za male matrice za savijanje i jednostavne alate za sljepljivanje.
| Sistem | Organ izdavanja | Tipičan format ocjene | Pokrivenost |
| AISI / ASTM | AISI / ASTM International | AISI D2, D3, A2, O1, W1, M2, M35 | Sjeverna Amerika |
| DIN / W.Nr. | DIN (Njemačka) | 1.2379, 1.2601, 1.2510, 1.3343 | Evropa |
| EN ISO 4957 | CEN / ISO | X153CrMoV12, X100CrMoV5 | Evropa / Global |
| JIS | JIS (Japan) | SKD11, SKS3, SKH-9, SKH-55 | Japan / Azija |
| GB | SAC (Kina) | Cr12MoV, 9CrWMn, W6Mo5Cr4V2 | Kina |
| BS | BSI (UK) | BD2, BO1, BM2 | UK / Commonwealth |
A2 / 1.2363 / SKD12
Čelik koji se stvrdnjava na zraku s malim izobličenjem nakon gašenja, poželjan za preciznu obradu alata sa strogim zahtjevima tolerancije dimenzija.
| AISI / ASTM | DIN W.Nr. | EN ISO 4957 | JIS | GB / Kina | Bilješke |
| O1 | 1.251 | 100MnCrW4 | SKS3 | 9CrWMn | Otvrdnjavanje u ulju, nisko izobličenje |
| A2 | 1.2363 | X100CrMoV5 | SKD12 | Cr5Mo1V | Otvrdnjavanje na vazduhu, srednje trošenje |
| D2 | 1.2379 | X153CrMoV12 | (SKD11) | Cr12Mo1V1 | Visok-C visok-Cr, visoko trošenje |
| D3 | 1.208 | X210Cr12 | SKD1 | Cr12 | High-C high-Cr, maksimalno habanje |
| D6 | 1.2436 | X210CrW12 | – | Cr12W | Varijanta sa volframom |
| H11 | 1.2343 | X37CrMoV5-1 | SKD6 | 4Cr5MoSiV | Vrući rad (van obima) |
| H13 | 1.2344 | X40CrMoV5-1 | SKD61 | 4Cr5MoSiV1 | Vrući rad (van obima) |
| M2 | 1.3343 | HS6-5-2 | SKH-9 | W6Mo5Cr4V2 | Brzorezni čelik |
| M35 | 1.3243 | HS6-5-2-5 | SKH-55 | W6Mo5Cr4V2Co5 | Konoseći HSS |
| W1 | 1.1525 | C80W1 | SK1 / SK2 | T8 / T10 | Ugljik koji stvrdnjava u vodi |
| – | 1.2601 | X165CrMoV12 | SKD11 | Cr12MoV | Pribl. ekvivalentan |
D3 / 1.2080 / SKD1
Čelik sa visokim ugljikom i visokim hromom fokusiran na otpornost na habanje, koristi se za kalupe koji rade u teškim abrazivnim uvjetima.
| Element | AISI D2 (ASTM A681) | DIN 1.2379 | JIS SKD11 | GB Cr12Mo1V1 |
| C | 1.40 – 1.60 | 1.45 – 1.60 | 1.40 – 1.60 | 1.40 – 1.60 |
| Si | 0.10 – 0.60 | 0.20 – 0.60 | Manje ili jednako 0,40 | Manje ili jednako 0,60 |
| Mn | 0.20 – 0.60 | 0.20 – 0.60 | Manje ili jednako 0,60 | Manje ili jednako 0,60 |
| Cr | 11.00 – 13.00 | 11.00 – 13.00 | 11.00 – 13.00 | 11.00 – 12.50 |
| Mo | 0.70 – 1.20 | 0.70 – 1.00 | 0.80 – 1.20 | 0.70 – 1.10 |
| V | 0.50 – 1.10 | 0.70 – 1.00 | 0.20 – 0.50 | 0.50 – 0.90 |
| P | Manje ili jednako 0,030 | Manje ili jednako 0,030 | Manje ili jednako 0,030 | Manje ili jednako 0,030 |
| S | Manje ili jednako 0,030 | Manje ili jednako 0,030 | Manje ili jednako 0,030 | Manje ili jednako 0,030 |
D2 / 1.2379 / SKD11 & Cr12MoV
Obično traženi od strane kupaca iz inostranstva. Cr12MoV (kineski GB grade) dijeli sličan sadržaj hroma sa D2, ali daje različite performanse nakon kaljenja. Ne preporučuje se direktna zamjena bez ispitivanja.
| AISI / ASTM | DIN W.Nr. | EN ISO 4957 | JIS | GB / Kina | Bilješke |
| O1 | 1.251 | 100MnCrW4 | SKS3 | 9CrWMn | Otvrdnjavanje u ulju, nisko izobličenje |
| A2 | 1.2363 | X100CrMoV5 | SKD12 | Cr5Mo1V | Otvrdnjavanje na vazduhu, srednje trošenje |
| D2 | 1.2379 | X153CrMoV12 | (SKD11) | Cr12Mo1V1 | Visok-C visok-Cr, visoko trošenje |
| D3 | 1.208 | X210Cr12 | SKD1 | Cr12 | High-C high-Cr, maksimalno habanje |
| D6 | 1.2436 | X210CrW12 | – | Cr12W | Varijanta sa volframom |
| H11 | 1.2343 | X37CrMoV5-1 | SKD6 | 4Cr5MoSiV | Vrući rad (van obima) |
| H13 | 1.2344 | X40CrMoV5-1 | SKD61 | 4Cr5MoSiV1 | Vrući rad (van obima) |
| M2 | 1.3343 | HS6-5-2 | SKH-9 | W6Mo5Cr4V2 | Brzorezni čelik |
| M35 | 1.3243 | HS6-5-2-5 | SKH-55 | W6Mo5Cr4V2Co5 | Konoseći HSS |
| W1 | 1.1525 | C80W1 | SK1 / SK2 | T8 / T10 | Ugljik koji stvrdnjava u vodi |
| – | 1.2601 | X165CrMoV12 | SKD11 | Cr12MoV | Pribl. ekvivalentan |
DC53 (Daido PM čelik za hladnu obradu)
Priznat kao poboljšana alternativa SKD11, sa značajno većom žilavošću. U velikoj mjeri se koristi za progresivne kalupe i izratke koji zahtijevaju Wire-EDM obradu.
| Element | AISI D2 (ASTM A681) | DIN 1.2379 | JIS SKD11 | GB Cr12Mo1V1 |
| C | 1.40 – 1.60 | 1.45 – 1.60 | 1.40 – 1.60 | 1.40 – 1.60 |
| Si | 0.10 – 0.60 | 0.20 – 0.60 | Manje ili jednako 0,40 | Manje ili jednako 0,60 |
| Mn | 0.20 – 0.60 | 0.20 – 0.60 | Manje ili jednako 0,60 | Manje ili jednako 0,60 |
| Cr | 11.00 – 13.00 | 11.00 – 13.00 | 11.00 – 13.00 | 11.00 – 12.50 |
| Mo | 0.70 – 1.20 | 0.70 – 1.00 | 0.80 – 1.20 | 0.70 – 1.10 |
| V | 0.50 – 1.10 | 0.70 – 1.00 | 0.20 – 0.50 | 0.50 – 0.90 |
| P | Manje ili jednako 0,030 | Manje ili jednako 0,030 | Manje ili jednako 0,030 | Manje ili jednako 0,030 |
| S | Manje ili jednako 0,030 | Manje ili jednako 0,030 | Manje ili jednako 0,030 | Manje ili jednako 0,030 |
Vanadis & ASP Powder Metallurgy Steel Series
Vrhunski PM tipovi za kontinuiranu proizvodnju velikom brzinom, pogodni za rad na oblikovanju nehrđajućeg čelika i titana.
| Proces | Parametar | Target |
| žarenje (meko) | 840 – 870 stepeni, sporo hlađenje | Manje ili jednako 255 HBW |
| Austenitizing | 1010 – 1050 stepeni | – |
| Gašenje | Vazduh ili ulje (poželjan vakuum) | – |
| Kaljenje (niska temperatura) | 180 – 200 stepeni × 2 h | 60 – 62 HRC |
| Kaljenje (visoke temperature) | 510 – 540 stepeni × 2 h × 2 ciklusa | 58 – 60 HRC |
| Oslobađanje od stresa | 600 – 650 stepeni nakon grube obrade | – |
3. Referenca za toplinsku obradu i tvrdoću
Svi dolje prikazani parametri žarenja, kaljenja i temperiranja služe kao tipične referentne vrijednosti. Stvarna dostižna tvrdoća zavisi od opreme peći, debljine obratka i uslova hlađenja. Konačni tehnički pokazatelji trebaju slijediti certifikat o ispitivanju mlina koji je dao proizvođač čelika.
| Proces | Parametar | Target |
| žarenje (meko) | 840 – 870 stepeni, sporo hlađenje | Manje ili jednako 255 HBW |
| Austenitizing | 1010 – 1050 stepeni | – |
| Gašenje | Vazduh ili ulje (poželjan vakuum) | – |
| Kaljenje (niska temperatura) | 180 – 200 stepeni × 2 h | 60 – 62 HRC |
| Kaljenje (visoke temperature) | 510 – 540 stepeni × 2 h × 2 ciklusa | 58 – 60 HRC |
| Oslobađanje od stresa | 600 – 650 stepeni nakon grube obrade | – |
4. Poređenje performansi materijala
Odabir materijala zahtijeva ravnotežu između žilavosti, otpornosti na habanje, obradivosti i stabilnosti dimenzija. Kvaliteti otporni na habanje obično dolaze sa smanjenom žilavošću, povećavajući rizik od pucanja oštrih uglova i tankih dijelova kalupa.
| Nekretnina | Ocjena (1–5) | Komentar |
| Otpornost na habanje | ★★★★★ | Najbolji u klasi za hladne radove |
| Čvrstoća | ★★★☆☆ | Niže od SKD11/DC53 |
| Kaljivost | ★★★★★ | Stvrdnjava na zraku kroz Ø100 mm |
| Obradivost (žareno) | ★★★☆☆ | Karbidi smanjuju vijek trajanja alata |
| Dimenzijska stabilnost | ★★★★☆ | Preporuča se vakuum HT |
| Zavarljivost | ★★☆☆☆ | Ne preporučuje se |
5. Izbor razreda na osnovu aplikacije
- Općenito brisanje, savijanje, alat male zapremine: O1, 9CrWMn
- Precizni kalupi koji zahtijevaju minimalno izobličenje termičke obrade: A2
- Dugotrajno štancanje sa jakim abrazivnim habanjem: D2, Cr12MoV
- Progresivne matrice, žičana-EDM obrada, zahtjevi visoke žilavosti: DC53
- Hladna ekstruzija pod velikim opterećenjem, masovna proizvodnja komponenti visoke čvrstoće: Vanadis 4, ASP serija PM čelik
6. Ključne napomene o međunarodnoj nabavci
Ovaj odjeljak pokriva praktične rizike s kojima se većina kupaca u inostranstvu susreće prilikom uvoza čelika za alate za hladnu obradu iz Kine, koji se rijetko spominju u standardnim tehničkim listovima proizvođača.
6.1 Rizici ekvivalentnosti razreda
Ne postoji direktno podudaranje jedan-na-jedan između GB čelika i AISI/DIN specifikacija. Odabir materijala samo na osnovu sličnih naziva kvaliteta često dovodi do preranog oštećenja plijesni.
6.2 Potrebna dokumentacija
Većina zapadnih uvoznika zahtijeva mlinske testove u skladu sa EN 10204 3.1. Prije slanja formalnih narudžbi potvrdite dostupnost dokumenta kod vašeg dobavljača.
6.3 Razlike u termičkoj obradi
Proizvodni procesi koje su usvojile kineske čeličane razlikuju se od evropskih premium brendova. Prilagodite cikluse temperiranja u skladu s tim ako prelazite s Uddeholm, Bohler ili ASSab materijala na kineski ekvivalentni čelik.
6.4 Usklađenost sa izvozom
Potvrdite klasifikaciju HS koda, potvrdu o porijeklu i zahtjeve inspekcije prije isporuke kako biste izbjegli kašnjenja na carini odredišta.
7. Često postavljana pitanja
Ne. Iako ova dva razreda imaju uporediv sadržaj hroma, nivoi ugljenika i molibdena se razlikuju. Ponašanje toplinske obrade i žilavost ne mogu se savršeno podudarati. Probno testiranje je neophodno za svaku zamjenu.
U većini progresivnih scenarija matrice DC53 pruža poboljšanu žilavost i smanjuje rizik od pucanja tokom Wire-EDM-a, što ga čini popularnom opcijom nadogradnje u poređenju sa standardnim SKD11.
Prioritetni dokumenti uključuju EN 10204 3.1 sertifikat o ispitivanju mlina, komercijalnu fakturu, listu pakovanja i potvrdu o porijeklu. Dodatni izvještaji o inspekciji mogu se dogovoriti na zahtjev.
Čelik koji stvrdnjava u ulju, kao što je O1, zahtijeva hlađenje uljem nakon gašenja. Vrste otvrdnjavanja na vazduhu kao što je A2 prirodno se hlade na vazduhu, donoseći manje izobličenja, ali i veću cenu sirovina.
Zatražite dalju tehničku podršku
Ako su vam potrebni detaljni tehnički listovi, podrška uzorcima materijala ili formalna ponuda za alatni čelik za hladnu obradu, slobodno kontaktirajte naš tim. Možemo vam predložiti odgovarajuće ocjene prema vašim radnim uvjetima i ciljanom budžetu.

